BEOGRADSKI ŠOPEN FEST 2019
14 – 18.april


14.04. / Fakultet muzičke umetnosti (FMU), Beograd
PIJANISTIČKA REVIJA MLADIH TALENATA
Jedinstveni pijanistički događaj koji nastavlja tradiciju nekadašnje ugledne revije mladih talenata Šopenijade, koju je 90-tih godina pokrenula i osnovala prof. Jokut Mihailović. Šopenijada je kao preteča Beogradskog Šopen Festa, iznedrila mnoge, danas svetski priznate pijaniste.
U partnerstvu sa FMU, BŠF putem javnog poziva okuplja na Reviji posebno nadarene učenike i studente klavira – dobitnike nagrada na takmičenjima. Prijavljeni kandidati izvode  slobodan program u trajanju do 20 minuta, a čiji su autori kompozitori iz epohe F. Šopena – epohe romantizma. Svaki kandidat dobija Diplomu za učešće.
Cilj programa je muziciranje talentovanih mladih pijanista u slavu imena velikog kompozitora, u formi opuštenije koncertne prakse u odnosu na klasične koncertne nastupe, ispite ili takmičenja, bez  takmičarske tenzije ili očekivanja kandidata da njihov nastup bude strogo (pr)ocenjen.
Pijanistička Revija kao vid drugačijeg pristupa i sagledavanja koncertnog podijuma, od posebnog je značaja i kao faktor motivacije u razvoju mladih pijanista. Takođe, pomenuta koncertna praksa doprinosi i međusobnom druženju kandidata, razmeni iskustava i rasterećenom slušanju programa, sa stanovišta tzv. običnog slušaoca, što može biti za mlade i važan edukativni trenutak.
Rok za prijave kandidata je 1O. april, na mejl adresu : sopenijada@gmail.com
Prijave su besplatne.
Satnica Revije će biti objavljena po prijavi kandidata, na zvaničnom sajtu i FB stranici ŠOPENIJADA. 
Program je otvorenog tipa, ulaz za publiku slobodan.

KONCERTI

15.04. / Svečano otvaranje Festivala / Narodno pozorište, scena Raša Plaović
Dvostruki pijanistički resital: Deana Pataković & Nebojša Maksimović
PROGRAM

19:00 DEANA PATAKOVIĆ, Srbija / Švajcarska
D. Re / Dominique Rey: Snovi / Dreams, (Premijerno izvođenje u Srbiji)
M. Tajčević: Srpske igre
B. Bartok: Rumunske narodne igre
S. Prokofjev: Fragmenti iz svite “Romeo i Julija”
Scena, Menuet, Julija – devojka, Monteki i Kapulet
F. Šopen: Nokturno Es – dur, op. 9, br. 2
Valcer cis – mol, op. 64, br. 2
Barkarola op. 60

20:00 NEBOJŠA MAKSIMOVIĆ, Srbija
R. Šuman: Arabeska C – dur, op. 18
Simfonijske etide op. 13
F. Šopen: Nokturno H – dur, op. 32, br. 1
Nokturno f – mol, op. 55, br. 1
F. List: Sivi oblaci
Zaboravljeni valcer br. 1

Na izvoru (iz ciklusa „Godine hodočašća, Švajcarska“)
F. List – N. Paganini: Etide E – dur, br. 5 i Es – dur, br. 2 (aranžman Vladimir Horovic)
F. List: Uteha Des – dur, br. 3
Legenda br. 2 (aranžman Vladimir Horovic)


16.04. / Skupština grada Beograda / Dvostruki pijanistički resital

19:00 EVA GEVORDYAN
Program
F.Šopen: Nokturno cis – mol, op. 27, br. 1

Poloneza fis – mol, op. 44
K. Sen-Sans: Etude en forme de valse
F. List: Spozalizio
Mađarska rapsodija, br.12

20:00 LUKAS KRUPINSKI
Program
L. van Betoven: Sonata c-mol, op. 13, br.8,  „Patetična“
F. Šopen: Nokturno c-mol, op. 48
Valcer Es-dur, op. 18
Balada f-mol, op. 52, br.4
M. Ravel:La Vals


17.04. / Italijanski institut za  kulturu, 19:00
PODIJUM MLADIH TALENATA
Program
MELINA ŠIŠIĆ
J.S. Bah:  Preludijum i fuga As-dur, br. 17, I sv. DTK
L. van Betoven: Sonata br. 10, op. 14, br. 2, G-dur
I stav – Allegro

F. Šopen: Etida f- mol, op. 10, br. 9
Etida c-mol, op. 10, br. 12
Nokturno Des-dur, op. 27, br. 2

SAŠA BOŽIĆ
J. B. Ramo: Les sauvages („Divljaci“)
H. Persl: Ground
F. Šopen: Balada g – mol, op. 23
Mazurka a – mol, op. 17,  br. 4

DANICA DUJAKOVIĆ
L. Van Betoven: Sonata op. 81a
Adagio – Allegro
Andante espressivo

Vivacissimamente
F. Šopen: Fantazija f-mol, op. 49

18.04. / Muzička Škola Kosta Manojlović, Zemun
19:30 Sviramo zajedno: BŠF & ZEMUNSKE MUZIČKE VEČERI – SVA ČULA MUZIKE
Koncert će predstaviti učenike MŠ Kosta Manijlović, Odeljenja za slepu i slabovidu decu
“Veljko Ramadanović”. Gosti koncerta su DANIJELA PETROVIĆ – klavirski pedagog u MŠ Kosta Manojlović, i UGLJEŠA BRJLJAČ – nastavnik veština Muzičkog departmana Akademije umetnosti u Novom Sadu, jedini slabovidi pijanisti koji su diplomirali  na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.

EDUKACIJA:

16.04. / Fakultet muzičke umetnosti, Beograd / 12:00
DR DRAGAN ŠOBAJIĆ, profesor emeritus – Promocija Šopenove knjge NACRT METODA
Teze:
– Pijanistička i pedagoška aktuelnost Šopenovog rukopisa Nacrt metoda
– Poreklo i sadržaj Šopenovog rukopisa
– Šopenov rukopis i današnja klavirska pedagogija
– Šopenovi doprinosi pijanizmu: individualizacija prstiju, definicija pijanističkog aparata,
klasifikacija pijanističke tehnike i postavka ruke na belim i crnim dirkama
– Šopenova postavka ruke na belim i crnim dirkama kao osnov jednog budućeg udžbenika
za klavirske početnike
Svi pristni će dobiti na poklon Šopenovu knigu!
Izdavač Kreartiva, Beograd.

PRATEĆE AKTIVNOSTI:

16.04. / Vojnomedicinska akademija / 10:30 – KLASIKA U POSETI
ANA KOVAČEVIĆ, pijanistički resital.
Program:
F. Šopen:
Tri empromptija:
op. 29, As-dur, op. 36, Fis-dur, op. 51, Ges-dur
                 Fantazija op.49, f-moll
F. List: Mađarska rapsodija


Koncert se realizuje u saradnji sa umetničkim udruženjem Klasikum, koje se bavi organizacijom niza interaktivnih koncerata namenjenih osobama koje se nalaze na dužem bolničkom lečenju, koje borave u institucijama poput bolnica, staračkih domova, domova za decu bez roditeljskog staranja, kao i deci koja pohađaju specijalne škole i dr. Programom Klasika u poseti, BŠF nastavlja humanitarne festivalske aktivnosti, i zajedno sa Klasikumom nastoji da učini kulturne programe dostupnim i osobama koje su onemogućene da posećuju koncerte i druge kulturne i socijalne događaje. Projekat je jedan od deset pobednika Centrifuga konkursa za 2017. godinu u okviru superste.net konkursa.

16.04. / Fakultet muzičke umetnosti, Beograd – SUSRET SA UMETNIKOM
Susret predstavlja gostujuće pijaniste 8. BŠF: Evu Gevorgijan (Rusija), Deanu Pataković (Srbija/Švajcarska), Nebojšu Maksimovića (Srbija) i Lukaša Krupinskog (Poljska).
Kao otvoreni program, Susret je vanredna mogućnost za učenike, studente, predagoge i širu publiku, da neformalno upoznaju izvanredne pijaniste, čuju iskustva umetnika iz profesionalnog života, njihove impresije sa prestižnih svetskih takmičenja na kojima su im dodeljena najviša priznanja.
Moderator: Zorica Kojić, muziki kritičar i klavirski pedagog.

Organizacija Festivala:
Milenija Reljić – direktor Festivala
Organizacioni tim:
Tijana Casarsa
Danijela Kličković
Nenad Đurđević